الکترو نوربین

فروشنده سیم نسوز

الکترو نوربین

فروشنده سیم نسوز

تراکت  

الکترو نوربین بعنوان فروشنده ملزومات حرارتی والکتریکی،اقلامی همچون ترمینالهای


 حرارتی سرامیکی وکلید های چراغدار و"سیم نسوز" وروکش های نسوز و....


را به همکاران محترم ومصرف کنندگان عرضه میدارد.


یکی از اقلامی که در الکترو نوربین با تجربه وتخصص چندین ساله بصورت متمرکز


عرضه میشود، سیم های برق با روکش نسوزیا همان" سیم نسوز"است.


ما مفتخریم که بعنوان فروشنده سیم نسوز، هم نیاز کارخانجات بصورت عمده را تامین میکنیم و هم به خریداران جزء (حتی یک متر) کالای خرده فروشی عرضه میکنیم .الکترو نوربین بعنوان فروشنده و تهیه وتوزیع کننده سیم نسوز از سال 1373تا امروز فعالیت میکند.                                                                                                          درادامه این نوشتار لازم میبینیم اطلاعاتی که در هیچ کاتالوگ وبروشوری بصورت کلاسه عنوان نمیشود را متاثر از تجربه چندین ساله و فعالیت در حوزه واردات وخرید سیم نسوز وفروش آن به مشتریان و مطالعه مقالات مرجع و... رابه اطلاع بازدید کنند گان قرار دهیم .


سیم نسوز علیرغم مصرف نسبتا کم آن در صنعت وتولید، دارای انواع مختلفی است که سعی میکنیم اتواعی از سیم نسوز که عموما در کشورمان ایران مورد نیاز صنعت وبازار است را در حد وسع این نوشتار معرفی و توضیح دهیم .


 • سیم نسوز دورروکش:

  باتوجه به اینکه مصرف این کالا( سیم نسوز) نسبت به گستره ی کشور وصنایع فعال درآن بسیار کم میباشد تابه امروزبرای سیم نسوز استاندارد ملی از طرف موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران طرح و ارائه نشده، اما در واردات آن موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران، بر کالاهایی که در مبادی رسمی گمرک( ونه برای واردات غیرقانونی وقاچاق آن) ترخیص میشود نظارت موثر ودقیقی دارد.

  استانداردهایی که مورد تایید موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران در مورد سیم نسوز نافذ است،

  گواهینامه هایی از موسسات معتبری است که وجه بین المللی دارد که از آن جمله میتوان  به شرح زیر اشاره کرد:

 • استاندارد IEC 60245-03 (300-500v-180)

 • استاندارد VDE: H05SJ-K(300-500v-180)

 • استاندارد UL  3132(300v-200)

   

  الکترو نوربین همواره کوشیده است که سیم نسوز وارداتی خودرا از کارخانجاتی که بابالاترین کیفیت و ممتازترین استاندارد تولید میکنند تهیه کند. که این موضوع هم منافع خریدار را تامین میکند  وهم به فروش مناسب وخوشنامی الکترو نوربین کمک کرده است.

  از آنجا که تولیدکنندگان ماده خام سیلیکون در مارکت بین المللی معدود کشورهای صنعتی وپیشرو در اروپا و جنوب شرق آسیا هستند.سیلیکون تولید شده توسط آنان به لحاظ کیفی فرق چندانی با هم ندارد .

  و(مهم) دلایل تاثیر گذار در کیفیت سیم نسوز مربوط به تکنولوژی ماشین آلات خط تولید وافزودن موادی است که در فرآوری تولید سیم نسوز از آنها استفاده میشود.

  ازاینرو الکترو نوربین کالای مورد نیاز خود رادر سالهای قبل از ژاپن وتایوان و اکنون از معظم ترین ومعروفترین کارخانجات کشور چین که صادر کننده ی بزرگی به بازار امریکای شمالی واروپا میباشد تهیه میکند. که کلیه ماشین آلات وطراحی خط تولید و فرمول ساخت کالادر این مجتمع صنعتی از اروپای غربی پیاده شده است.

  سیم نسوز وارداتی ما از کشور چین دارای بهترین کیفیت ومطابق استانداردIEC 60245-03(استاندارد ممتاز وسختگیرانه) تولید میشود.

  لازم به ذکر است که متاسفانه در چند سال اخیر بدلیل نوسانات ارز در کشورمان وبالا رفتن چند برابری قیمت، تعدادی از وارد کنندگان غیر حرفه ای برای رقابت در قیمت گذاری ، از کارخانجاتی خرید میکنند که با نازلترین قیمت سیم نسوز بی کیفیت عرضه میدارند.                                                                شوربختانه ،هستند اشخاصی که در بسته بندی هم مرتکب کم فروشی شده وسیم نسوز را در کلافهای حدودا 90 متری و با اتیکت 100 متری میفروشند. ویا مثلا سیم نسوز 5/2 را طبق سفارش2/2 یا کمتر وارد میکنند. وبجای سیم نسوز 5/2 استاندارد به مشتری میفروشند.

  بدرستی که کم فروشی ویا بی کیفیتی سیم نسوز را به عهده کشور چین بعنوان تولید کننده قراردادن کمال بی انصافی است .البته مشکلاتی ازین دست شامل تولید محدود سیم نسوز در داخل نیز میشود،بتازگی در ایران چند کارگاه تولید سیم نسوز فعالیت میکنند که متاسفانه با هدف رقابت در قیمت ،با تولید کنندگان بزرگ خارجی که مواد اولیه وتکنولوژی ارزان دراختیار دارند ناچارا کیفیت مناسبی ندارند و ای کاش در کشور عزیزمان هم بودند کارخانجات معظمی که از خط تولید با تکنولوژی پیشرفته وتحت نظارت موسسه استاندارد فعالیت میکردند تا مصرف کنندگان متضرر نشوند.

  هدف ما از طرح این مشکلات آشنا کردن خریدار با رفتار غیر حرفه ای" تعداد معدودی" از وارد کنندگان یا تولید کنندگان یا فروشندگان سیم نسوز و ارج نهادن به فعالیت ورقابت سالم و جلوگیری از مغبون شدن خریدار سیم نسوزاست .

   

  سیم نسوز دوروکش قلع اندود با استاندارد کیفی IEC 60245-03

  در کلافهای صد متری و سایزهای زیر عرضه میشود

   0.25 size:

  0.35  size:

  0.5   size:

  1.0  size:

  1.5  size:

  2.5  size:

  4     size:

  6    size:

  10   size:

  16  size:

  25  size:

  35 size:

  50  size:

  نکته: آبکاری قلع ویا قلع اندود کردن مغزی مس داخل سیم نسوز باعث میشود مس در برابر گرمای محیط اکسید نشود ومانع شکنندگی مس میگردد.سیم های نسوز قلع اندود هم بهتر روی برد لحیم کاری میشوند وهم نصب کابلشو روی آن به بهترین نحوی انجام میشود.

  بنا به نیاز مصرف کنندگان سیم نسوز مسی با آبکاری قلع ، نقره ، نیکل ، کروم ، انجام میگردد که هر یک خواص منحصر بفردی را داراست.

   

  -سیم نسوز یک روکش سیلیکون:

  یکی از دلایلی که مصرف کنندگان سیم نسوز یک روکش استفاده میکنند دلیل اقتصادی آن است. مشخصا سیم نسوز یک روکش بدلیل نداشتن روکش دوم(الیاف بافته شده نسوز).هزینه تولید ان به همان اندازه ارزانتر است و البته استفاده آن مخصوصا در سایزهای بالا پیشنهاد نمیشود .

  سیلیکون بعلت خواص مکانیکی آن به راحتی بریده میشود  ودر سایزهای بالا بدلیل سنگینی جرم سیم نسوز وآمپراژ بالا وامکان پیچش آن واستفاده در محیطهایی که لبه های تیز وجود دارد بسیار پر خطر بوده  واستفاده از آن ریسک بالایی دارد.

  سیم نسوز یک روکش نیز نیاز به آبکاری مس دارد و انواع مختلف آن قلع اندود ، نقره اندود، .... میباشد.

  سیم نسوز یک روکش عموما با روکش سیلیکون ولی در صنایع خاصی مانند صنایع نظامی یا الکترونیک نیاز به روکشی با مقاومت بالاتر دارد که از این رو سیم نسوز یک روکش تفلونی در انواعPTFE –PFA –FEP –TEF  جوابگوی نیاز این صنایع است.

  سیم نسوز یک روکش نیز سایز بندی مانند دوروکش دارد.